Wartość Bitcoina spadła poniżej kosztów zakupu

Wartość Bitcoina spadła poniżej kosztów zakupu

Aktulności Warto przeczytać

Czy inwestowanie w Bitcoina jeszcze się opłaca? Czy jego kurs się jeszcze podniesie? Czas pokaże.

Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin jawiły się zwykłym Kowalskim jako szansa na szybki zarobek. Inwestycja w coś, co nie jest zależne od gospodarki, coś czego nie mogą zniszczyć kryzysy wydaje się być pewną inwestycją. Niestety po tym, jak po debiucie przez jakiś czas kurs bitcoina poszedł szybko do góry, od jakiegoś czasu jego kurs spada. Ostatnio wartość tej kryptowaluty osiągnęła poziom poniżej początkowej wartości kosztów zakupu. Takie wnioski wynikają z raportu analityków JPMorgan Chase. Obecnie cena bitcoina szacowana jest na poziomie 3400 USD, dlatego inwestowanie w Bitcoina może być opłacalne jedynie w Chinach.

Według tych samych analiz pod koniec 2018 roku koszt wytworzenia jednego Bitcoina wynosił ponad 4000 dolarów. Opłacalność kopania tej krypto waluty jest tam, gdzie firmy i osoby zajmujące się jej kopaniem zawarły specjalne umowy z dostawcami energii elektrycznej. Tak dzieje się na przykład w Chinach, gdzie firmy trudniące się przetapianiem aluminium, odsprzedają energię elektryczną farmom krypto walutowym w obniżonej cenie, bo mają jej nadmiar. To właśnie Chiny są jednym z niewielu regionów na świecie, gdzie kopanie krypto walut jest jeszcze opłacalne. Warto zauważyć, że spadek wartości Bitcoina spowoduje, że coraz więcej podmiotów trudniących się ich pozyskiwaniem będzie z tej działalności rezygnować. Specjaliści jednak twierdzą, że taka sytuacja nie jest póki co zauważalna. Wręcz przeciwnie, wzrasta liczba podmiotów wydobywających krypto waluty w Czechach, USA czy na Islandii.

Warto jednak zauważyć, że krypto waluty ostatnio są niestabilne. Ich notowania mocno oscylują. To sprawia, że nie są one dobrą inwestycją na przyszłość jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Nie są one też gwarancją przetrwania recesji czy kryzysu finansowego. Inwestorzy po prostu zauważyli inne metody pozwalające zachować płynność finansową i są dużo mniej skomplikowane niż inwestowanie w krypto waluty. A bitcoin w ciągu ostatniego roku stracił na wartości aż 74 %. Czy era kryptowalut przeminęła? Jak zwykle czas pokaże.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments